#1 „Dziewczyna z Brooklynu”

Typ: Książka, okładka miękka, 365 stron

Rozpoczęcie: 16 marca 2018. Zakończenie: 21 marca 2018

Wydawnictwo: Albatros

Ocena na Goodreads: 4/5

„Dziewczyna z Brooklynu”, autorstwa Guillaume Musso, jest siódmą przeczytaną przeze mnie w tym roku książką i jedyną jak do tej pory ocenioną na 4 gwiazdki. Dlaczego?

Akcja książki rozpoczyna się kłótnią Raphaela z ukochaną Anną, podczas ich urlopu na Lazurowym Wybrzeżu. Anna wyznaje ukochanemu swój sekret, po czym po wielkiej awanturze ucieka i ginie bez śladu. Od tego czasu zrozpaczony Raphael stara się ją odnaleźć. Angażuje w swoje małe śledztwo przyjaciela, byłego agenta służb specjalnych Marca Caradeca. Razem odkrywają niepokojące fakty z życia Anny i podążając za jej przeszłością dowiadują się, że niekoniecznie jest osobą, za którą się podawała.

Lubię czytać książki, w których dużo się dzieje, które są pełne zaskakujących zwrotów akcji, gdzie nie można się nudzić. „Dziewczyna z Brooklynu” z pewnością do takich należy. Mamy tu wartką akcję, cudownie opisane zderzenie dwóch kultur – paryskiej i nowojorskiej. Mamy politykę z szantażem w tle, dwa zupełnie różne światy – bogatych wpływowych ludzi i biednych mieszkańców Brooklynu. „Le Parisien” opisał tą książkę, jako „oszałamiająco poplątany thriller”. Z tą opinią trudno się nie zgodzić. Zakończenie książki przynosi nam nieoczekiwany zwrot akcji, po raz kolejny zaskakuje, ale także pozostawia pewien niedosyt i pytanie – co stało się dalej z bohaterami książki? Czy odnaleźli siebie na nowo? Czy udało im się poukładać swoje życie, odgonić demony z przeszłości? Czy kiedykolwiek nauczyli się żyć, bez koszmarów sennych, bez tragicznych wspomnień, bez bólu, strachu i nieustannego oglądania się za siebie?

Czy Anna się odnalazła? Czy Raphael zdołał ją uratować? Co się z nimi stało? I jaką rolę odegrał w tej grze pewien polityk z USA?

Na część z tych pytań odpowie nam autor, część pozostawił naszej wyobraźni.

Guillaume Musso jest autorem czternastu bestsellerów, przetłumaczonych do tej pory na 40 języków, sprzedanych w 25 milionowym nakładzie. Łączy wątki miłosne, kryminalne i czasami fantastyczne, w doskonałym i niemożliwym do naśladowania stylu. Po raz kolejny dezorientuje i zachwyca!

Dlaczego zatem nie dostał ode mnie 5 gwiazdek? Ponieważ wrażenie niedopowiedzenia, które towarzyszyło mi przez większość książki, pozostało ze mną nawet po jej zakończeniu. Czy uważam to za cechę dobrej książki? Po części tak – uwielbiam cliff hangery w każdej postaci. Jednak w tym przypadku czegoś zabrakło – mimo mistrzowsko napisanych wątków, brakuje spektakularnego zakończenia.

Czy poleciłabym tę książkę Tobie? Tak! Bo mimo, że nie dostała ode mnie najwyższej oceny uważam ją za obowiązkową pozycję dla każdego książkomaniaka!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s